על החשיבות המכרעת של נוחות השימוש בתוכנה לניהול מירפאה ושל התאמתה לצרכים הייחודיים של המטפל.

ידוע ששימוש ברשומות רפואיות ממוחשבות (EHR) כרוך פעמים רבות בהקצאת תשומת לב וזמן על חשבון המטפל והמטופל, ועלולה לגרום לעקה, תחושת לחץ זמן, פגיעה באיכות החיים ולשחיקה של המטפל כמו גם לפגיעה באיכות הטיפול.

באופן מפתיע, לא נמצא שלאורך השנים יש הטבה משמעותית בתופעות אילו. בחלק מהמקומות נמצאה אפילו החמרה.

נראה שלמאפייני התוכנה יש חשיבות בגרימת עקה ושחיקה למטפלים. אילו עולים ככל שהתוכנה גורמת ליותר עומס קוגניטיבי, ככל שיש יותר קשיים טכנים בתפעול, גם אצל משתמשים מיומנים וככל שהן פחות ידידותיות למשתמש. גם לקלות הגישה לתוכנה, קלות הגישה למידע, הקטנת מספר הפעולות הנדרשות בעבודה עימה, מידת ארגון ובהירות המידע וחסכון אחר המושג בעזרת התוכנה (למשל במילוי טפסים), יש תפקיד.

במחקר של ואיניומאקי וחב' שנערך בפינלנד ופורסם השנה ב International Journal of Environmental Research and Public Health נבחנה חווית השימוש, תחושת לחץ הזמן והערכה עצמית של עקה ב 2980 רופאים (כולם מתחת לגיל 65, שני שליש נשים, שני שליש מומחים), שהשתמשו ב EHR במסגרת מירפאות (35% מהם) או במסגרת אשפוז (65% מהם). 75% מהם ראו בעצמם מיומנים בשימוש בתוכנה.

כצפוי, נמצא שקשיים טכנים שגרמו עכוב והפרעה לעבודה הגבירו את העקה פי 1.3 (יותר במירפאות מאשר בבתי חולים) ואת חווית לחץ הזמן.

מימצאים אילו עקיבים עם מימצאים במחקרים אחרים ומעלים את הרושם שככל שהתוכנה תפעל חלק יותר, תהיה ידידותית יותר, תתבע פחות עבודה ותשומת לב מהמשתמש, תחסוך בזמן, תקטין תסכול ותותאם לתהליך העבודה הייחודי לכל משתמש, הוא מועדת לשפר את איכות חיי המטפל ואת איכות הטיפול, תוך הגנה על המטפול מעקב ומשחיקה.

Vainiomäki, S., Heponiemi, T., Vänskä, J., & Hyppönen, H. (2020). Tailoring EHRs for specific working environments improves work well-being of physicians. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(13), 4715. 

דילוג לתוכן