מחקר: מטופלים בבריאות הנפש, נוטים פחות ממטפליהם לראות את השימוש ברשומות מחשב (EHR) כמפריע לקשר הטיפולי

קיים חשש רווח מהשפעת השימוש ב EHR במהלך הפגישה הטיפולית על הקשר הטיפולי.

מוכר הדימוי של הרופא או המטפל השקוע כל כולו במסך המחשב עד שלא נותר לו זמן או פניות אל המטופל. עם זאת, המחקר מראה שהחששות מגיעים יותר מצד המטפלים.ות ופחות מצד המטופלים.ות. המחקר הדל מאד עד כה בנושא בתחום בריאות הנפש מעלה מימצאים דומים.

דומה שמימצאים אלה מקבלים חיזוק נוסף במחקר שפורסם ע"י מתיוס ב Community Mental Health Journal בדצמבר 2019 שבדק את התרשמות מטופלים.ות ומטפלים.ות מהשפעת השמוש ב EHR במהלך הפגישה, על אופיה.

במהלך המחקר שנערך בארה"ב, נבחנו 53 פגישות טיפול שונות, שנערכו בין 13 עובדים.ות סוציאלים.ות קלינים.ות שעבדו במירפא התנהגותית, בגיל ממוצע של 32 שנים, עם נסיון ממוצע של 6 שנים, ובין 53 מטופלים.ות, גיל ממוצע 43, רובם מיעוטים, כ 28% בעלי אבחנה פסיכוטית. אבחנה קשה/ פסיכוטית. כל פגישה הוקלטה ובסיומה התבקשו המטפל.ת והמטופל.ת למלא שאלון המתייחס לפגישה.

משך הפגישה הממוצע היה 35 דקות, מתוכן כשליש מהזמן, המטפלים קיימו מגע כלשהו עם המחשב (כולל מבט).

ככלל, מטופלים.ות נטו לראות בשימוש ב EHR כפחות מפריע או מועיל וכיותר לא משמעותי בהשוואה למטפליהם.ן.
נמצא שגזע לבן (בנגוד למימצאים קודמים) וגיל מעל 35 העלו את אי שביעות הרצון משמוש במחשב. כמו כן, שמוש ב EHR בזמן פגישות הערכה התקבל ביתר הבנה ע"י המטופלים.ות מאשר בפגישות הטפול הרגילות.

מימצאים אילו מעלים, ולא בפעם הראשונה, שמטופלים.ות נוטים.ות להיות נדיבים יותר ממטפלים.ן בהערכת הטיפול. עם זאת, דומה שיש לנהוג בזהירות במימצאים אלה. השקעת שליש ממשך הפגישה במחשב היא על פניו ניכרת ומועדת להשפיע על הדיאדה הטיפולית ואופי הקשר המתקיים בדרכים מגוונות, גם אם אינן מובנות במלואן, לאו דווקא חיוביות.

Matthews EB. Whose System is it Anyway? How Clients and Providers Evaluate the Impact of Session EHR Use on Communication in Mental Health Treatment. Community Ment Health J. 2020;56(3):540-548. doi:10.1007/s10597-019-00511-8

דילוג לתוכן